V této kategorii není aktuálně žádný záznam.

Úřední deska

Veřejná vyhláška - návrh změny č.2 územního plánu Hejni...
16. srpen 2017
1. říjen 2017
Rozpočtové opatření č.4/2017
7. srpen 2017
31. prosinec 2017
Zasedání č.8/2017
7. srpen 2017
22. srpen 2017

Mapová aplikace

mapova aplikace

Obec Hejnice

hrbitovHejnice je malá vesnička v okrese Ústí nad Orlicí. První zápis o této obci je z patnáctého století. Byla součástí Žampašského panství a spadala pod farnost Píseckou. V historii najdeme záznamy o dědičné rychtě, její majiteli byli Hejničtí rychtáři po několik pokolení. Bylo to největší hospodářství v obci a byl to též hostinec. Tato Hejnická Hospoda na Rychtě byla známá v širokém okolí po celá staletí.

Část obce se rozkládá podle silnice č. 312, Žamberk je vzdálen 7km, Ústí nad Orlicí 11km, horní kopec je rozdělen podle potoka. Hejnický potok má dvě ramena, jedno pramení u Záleských č. 55 a protéká Pustinou, kde napájí i malý rybníček. Druhé rameno pramení pod Smetkou, protéká horním koncem a ve středu obce se oba dva prameny spojují. Společně pak protékají dolním koncem, loukami pod Křižánkami a na katastru Českých Libchav se mění na potok Libchavský. Ten pak protéká Libchavami, přibírá další přítoky a před Ústím se vlévá do Tiché Orlice.

Zajímavá místa v obci Hejnice

pomnikRámec kolem vesnice tvoří kopce a lesy. Ze strany východní chrání horní čst Kozinec - 538m. Ze strany jižní Pilátka, která odděluje Hejnice od osady Křižánky, nejvyšší bod má 520m. Od severu chrání horní část obce Humperk Kalousu, část Pustiny a bytovky chrání Humperk Rychetský. Od západu pak les Paseky, který navazuje na Herzán.

Část pozemku směrem k Písečné se nazývá Vápenka, v minulosti se zde kopal vápenec a pálilo vápno. Místní název Baně, kterým je nazýváno údolí táhnouc se od severu k jihu podél hranic Píseckého katastru, není doložen. Křižánkabyly osadou Žampachu, však od roku 1960 jsou přičleněny k obci Hejnice. Děti z Křižánek již dříve chodily do Hejnické školy a po zřízení hřbitova v Hejnicích, sem obyvatelé Křižánek pohřbívali svoje blízké. První zápis o Křižánkách je z roku 1376, kdy se podle nich psal Hanko z Křižánek - rytíř, který byl ve službách na hradě Litice. Původně zde byl dvůr, který byl v roce 1697 rozdělen na pět dílů a postaveno bylo pět usedlostí.

Z Kovářových zadů směrem východním, přes údolí, kde je obec Písečná, je vidět Suchý vrch, výrazný svoji rozhlednou a dále pak Bradlo, Jeřáb a Buková hora.

Z Kozince směrem jižním je vidět kopec Žampach a v pozadí zřícenina hradu Lanšperka.

Z Humperka směrem jižním je hezký výhled na Hejnice. Směrem severním na Českou Rybnou, na Chlum 602m a vzdálenou část Orlických ho, Tetřevce, Zakletý, Komáří a Annenský vrch.

Video o Hejnicích:

Hejnice na Wikipedii